Čo je diastáza ?
Diastáza je čiastočné alebo úplné rozostúpenie priameho brušného svalu v stredovej línii (linea alba). Najčastejšie je spomínaná v súvislosti so ženami po pôrode, pretože počas tehotenstva je rozostúpenie svalov prirodzený jav, avšak po tehotenstve by sa mali brušné svaly, pri ich správnom fungovaní, vrátiť do pôvodného stavu. Menej známym faktom je, že diastáza sa nevzťahuje výhradne na ženy, ale aj na mužov, deti či dokonca aktívnych športovcov.
Čo je príčina vzniku diastázy?
Vzniká dysbalanciou zapojenia svalov, kedy niektoré svaly sú preťažované a iné naopak neaktívne.
Vzniká na základe:
- nesprávnych pohybových návykov
- inaktivity
- nadmerného vnútrobrušného tlaku
- nesprávne zvolených cvikov, pri ktorých sa opakovane preťažuje priamy brušný sval
- obezity
- tehotenstva
Aké sú príznaky diastázy?
Prvou signalizáciou, že niečo nie je v poriadku je pretrvávajúce vypuklé bruško, ktoré pripomína tehotenské. Človek pociťuje vo svojom tele nepohodlie, nestabilitu a slabosť v oblasti drieku.
Môžu sa tiež objaviť:
- vyklenutie striešky pri zapojení brušných svalov
- bolesti krížovej časti chrbta a bedier
- tráviace ťažkosti
- inkontinencia (samovoľný únik moču)
- sexuálna dysfunkcia
Ako si môžem sama/ sám vyšetriť diastázu?
Diastáza sa v odbornej praxi vyšetruje za pomoci ultrazvuku. Ak však nechcete hneď navštíviť gynekológa či fyzioterapeuta môžete si diastázu najskôr skontrolovať sami doma tzv. Self-check vyšetrením.
- ľahnite si na chrbát s pokrčenými nohami
- nahmatajte stredovú líniu, tak aby prsty smerovali smerom dole
- pridvihnite hlavu (chcem sa pozrieť smerom k nohám)
O diastáze môžeme hovoriť ak do medzery zmestíte dva a viac prstov. Hmatáte v troch líniách: nad pupkom, v oblasti pupku a pod ním.
Ako cvičiť a čomu sa naopak vyhnúť?
S tou otázkou je najlepšie vyhľadať odbornú pomoc, pretože každé telo a tiež každá diastáza si vyžaduje špecifický a najmä komplexný prístup.
Ak sa ale rozhodnete cvičiť sami doma pri voľbe cvikov sa vyhýbajte tým, ktoré zapájajú primárne priamy brušný sval napr. brušáky, plank, sklápačky atď. Po pôrode sa neodporúča ani šatkovanie či nosenie dieťaťa v nosiči. Dôležité sú denné stereotypy ako napr. dvíhanie z ľahu, ktoré by ste mali vykonávať otočením na bok a následným vytlačením cez ruky do sedu.
Pri voľbe cvikov sa skôr zamerajte na tie, pri ktorých zapájate šikmé brušné svaly, svaly HSS a svaly panvového dna. Vhodné metodiky sú pilates, ACT, DNS, jóga. Upozorňujeme však, že taktiež nie všetky pozície sú pri diastáze vhodné.
Prevencia vzniku diastázy?
Prevencia vzniku diastázy sa začína v detskom veku a to prirodzeným a dostatočným pohybom. Pokiaľ hovoríme o popôrodnej diastáze najlepšia prevencia je pripravenie tela pred otehotnením, čo však ako vieme, nie je vždy možné. Vtedy sa snažíme zaradiť cvičenie počas druhého a tretieho trimestra pre lepšiu rekonvalescenciu po pôrode.
Pokiaľ sa teraz rozhodnete začať aktívne športovať neváhajte na začiatok vyhľadať odborného trénera či fyzioterapeuta pre usmernenie, naučenie správnej techniky cvikov aby ste predchádzali zbytočným následkom nevedomosti.